ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ : Γεννήθηκα στην Αθήνα το 1965. Ξεκίνησα να παίζω μπάσκετ την περίοδο 1980-81 στον Εθνικό Γ.Σ. Αθηνών (παιδικό, εφηβικό, ανδρικό) με προπονητή τον αείμνηστο Πόλυ Πολυτιμίδη. Το 1985 πέτυχα την εισαγωγή μου στο Τ.Ε.Φ.Α.Α. του Δ.Π.Θ. (Κομοτηνή). Αποφοίτησα το 1989 με κύρια ειδικότητα στο μπάσκετ. Εργάστηκα 1η φόρα ως προπονητής το 1986 στο παιδικό τμήμα του Σπάρτακου Αγ. Θεοδώρων Ροδόπης. Σύλλογοι που αγωνίστηκα: Γ.Α.Σ. Κομοτηνή (Α2 Εθνική 1989-90,1995-96), Α.Π.Σ. Πανθρακικός (Γ΄Εθνική 1986-89), Μ.Σ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Γ' Εθνική 1994-95, Α' ΕΚΑΣΑΜΑΘ 1996-97), Α.Ε. Κομοτηνής Μ.Γ.Σ. (Α' ΕΚΑΣΑΜΑΘ 1997-98, 2001-02), Δ.Α.Ν.Σ. Δωριεύς (Α' Τ.Ε. Δωδεκανήσου 2002-03), Εθνικός Γ.Σ.(Β' ΕΣΚΑ 1980-1985), Α.Σ. Κτησιφών Παιανίας (Β' ΕΣΚΑ 1990-94), Α.Π.Σ. Σπάρτακος Αγ. Θεοδώρων (Β' ΕΚΑΣΑΜΑΘ 1999-00). Σύλλογοι που εργάστηκα: Γ.Α.Σ. Κομοτηνή (Ακαδημίες), Α.Ε. Κομοτηνής Μ.Γ.Σ. (Α' Ανδρών-παιδικό-εφηβικό-Ακαδημίες), Δ.Α.Ν.Σ. Δωριεύς (Α' Ανδρών-παιδικό), Α.Σ. Κτησιφών Παιανίας (παιδικό-εφηβικό), Α.Π.Σ. Σπάρτακος Αγ. Θεοδώρων (Β' Ανδρών-παιδικό-Ακαδημίες), Άτλας Κομοτηνής B.C. (Ακαδημίες). Αξέχαστες στιγμές : Άνοδος στην Γ’ Εθνική με τον Α.Π.Σ. Πανθρακικός 1986-87, Άνοδος στην Β’ ΕΣΚΑ με τον Α.Σ. Κτησιφών Παιανίας 1991-92, Άνοδος στην Α’ ΕΚΑΣΑΜΑΘ με τον Α.Π.Σ. Σπάρτακος Αγ. Θεοδώρων 1999-00, Μέλος της μικτής ομάδας της ΕΚΑΣΑΜΑΘ 1987-88 και 1988-89, Πρωταθλητής στο πρωτάθλημα μπάσκετ Αεροπορίας με την 124 ΠΒΕ 1990, 10ος πιο εύστοχος στα τρίποντα στην Α2 Εθνική 1989-90 16/40 (40%), 13η θέση στο Παγκόσμιο Παλαίμαχων στην κατηγορία +40 το 2013, 2η θέση στο 1ο Πανελλήνιο τουρνουά Παλαίμαχων στην κατηγορία +40 2012. 695 επίσημα παιχνίδια, 294 νίκες- 391 ήττες ποσοστό 42,3% νίκες-56,2% ήττες. Την σεζόν 2023-24 προπονητής στο ανδρικό τμήμα του Άτλα Κομοτηνής B.C. και σε τμήμα γεννημένων 2010.

13 Νοε 2011

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Τα γεγονότα στον αγώνα των ανδρών όπως τα περιγράφει ο Στέφανος Βουτσάς και τι δήλωσε :
"Σε έναν αγώνα παρωδία από τους  απίστευτους διαιτητές Σακελλαρίδη - Πανιτσούδη  διάρκειας 2.45 ωρών , η ομάδα μας έχασε από τον Εθνικό.
Οι παίκτες και οι προπονητές προσπάθησαν να γίνει αγώνας αλλά διαίτητες και γραμματεία φρόντισαν να μη γίνεται αγώνας αλλά ρεσιτάλ  διακοπών (που ευνοούσε τον Εθνικό αφού αγωνιζόταν με 5 παικτές χωρίς βάθος στον παγκο).
Στο 3ο δεκάλεπτο έφυγε απο την γραμματεία ο χρονομέτρης και ο αντικαταστατης του δεν γνώριζε τον πίνακα και έκανε συνεχόμενα λάθη!
Έτσι ακυρώθηκε καλάθι της ομάδας μας.
Όλο το γήπεδο γνώριζε και φώναζε το σωστό σκόρ  εκτός  απο την διαιτητή Σακελλαρίδη που επέμενε στο λάθος σκορ!
Ο αγώνας διακόπηκε μισή ώρα γιατί δεν ήξερε ο χρονομέτρης  να χειρίζεται  τον πίνακα!
 Όσο για τα σφυρίγματα των Πανιτσούδη - Σακελλαρίδη...τώρα κατάλαβα  γιατί τους επιτέθηκε  φραστικά πατέρας παιδιού της  Ολυμπιάδας κατηγορόντας τους ότι είναι του Εθνικού και πουλημένους.
Τρία  λεπτά  πριν το τέλος του αγώνα έγινε  αντιαθλήτικο φάουλ υπέρ της ομάδας μας (τραβόντας ολοφάνερα την φανέλα σε lay up) μπροστά  στον Πανιτσούδη, αλλά προκλητικότατα έστρεψε το κεφάλι του στον πάγκο μας απειλώντας για τεχνική ποινή !
Του φώναξα, φτάνει ως εδώ , δεν ντρέπεσαι και με απεβαλε χωρίς  τεχνική ποινή γράφοντας οτι τον έβρισα.
 Του είπα, δεν ντρέπεσαι τι είναι αυτά που κάνεις δεν σέβεσαι κανένα και μου απαντησε ότι "ακόμη δεν έκλεισε το φύλλο αγώνα και θα σου δείξω στο τέλος!".
Σήμερα παίξαμε αγώνα Διαιτητές - ΑΕΚομοτηνής.
Στο πρώτο δεκάλεπτο μας αιφνιδίασε ο Εθνικός και προηγήθηκε  με 18 - 10 , το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκει σε μας που με 27 - 17 φέραμε το ημίχρονο προηγούμενοι με 35 - 37.
Το τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο ανήκει στους διαιτητές και στην γραμματεία.
Σε ένα λεπτό αγώνα, η ομάδα μας χρεώθηκε με 5 φάουλ , η γραμματεία αφαίρεσε 2 πόντους , ο χρονομέτρης  έφυγε και αντικαταστάθηκε και ένα γήπεδο να χλευάζει τον αγώνα! σκορ 17 - 10 για τον Εθνικό.
Τελικό  σκορ 69 - 59 για τον Εθνικό και τους παίκτες των δύο ομάδων προβληματισμένους για όσα συνέβησαν.
Άψογη η φιλοξενία  του Εθνικού.
Α.Ε.Κομοτηνής ( Βουτσάς Στέφανος.) Δρόσος 7(1) Ξανθούλης 8(1) Διαμαντίδης 3(1) Παπούης 6(1) Μαραυγάκης 15(2) Ποτόλιας Αντ  2 Γεωργαντάς 4 Σκοπιανός 2 Βαχαρίδης 5 Ποτόλιας Αθ Γκαράκης  7 Τερζίδης

aekomotinis.gr
paratiritis-news.gr
fonirodopis.gr

ΕΦΗΒΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Για την 7η αγωνιστική του εφηβικού πρωταθλήματος ΕΚΑΣΑΜΑΘ η ομάδα μας έχασε από την Ασπίδα Ξάνθης με 59-47 ανακόπτοντας το νικηφόρο σερί της.

Καλύτερη η Ασπίδα κέρδισε δίκαια το παιχνίδι, διότι η ομάδα μας δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στην άμυνα ζώνης, που έπαιξε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η αντίπαλος.

Στοίχησαν οι απουσίες των Παπαευαγγέλου, Βουλγαρίδη.

ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Για την 6η αγωνιστική του παιδικού πρωταθλήματος ΕΚΑΣΑΜΑΘ η ομάδα μας κέρδισε την Ασπίδα Ξάνθης με 99-42.

Το παιχνίδι μέχρι το 25' έμοιαζε ντέρμπι, όμως η ομάδα μας βρήκε τον ρυθμό της με καλή πιεστική άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση πήρε τελικά εύκολα τη νίκη.

Παρά τις απουσίες των Τσιρώζη, Μανάκα, οι υπόλοιποι και ειδικά οι μικρότεροι έδειξαν άξιοι της εμπιστοσύνης του προπονητή τους Μ. Δαφτσή.

Άριστη έκρινε την διαιτησία ο προπονητής μας.