ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ : Γεννήθηκα στην Αθήνα το 1965. Ξεκίνησα να παίζω μπάσκετ την περίοδο 1980-81 στον Εθνικό Γ.Σ. Αθηνών (παιδικό, εφηβικό, ανδρικό) με προπονητή τον αείμνηστο Πόλυ Πολυτιμίδη. Το 1985 πέτυχα την εισαγωγή μου στο Τ.Ε.Φ.Α.Α. του Δ.Π.Θ. (Κομοτηνή). Αποφοίτησα το 1989 με κύρια ειδικότητα στο μπάσκετ. Εργάστηκα 1η φόρα ως προπονητής το 1986 στο παιδικό τμήμα του Σπάρτακου Αγ. Θεοδώρων Ροδόπης. Σύλλογοι που αγωνίστηκα: Γ.Α.Σ. Κομοτηνή (Α2 Εθνική 1989-90,1995-96), Α.Π.Σ. Πανθρακικός (Γ΄Εθνική 1986-89), Μ.Σ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Γ' Εθνική 1994-95, Α' ΕΚΑΣΑΜΑΘ 1996-97), Α.Ε. Κομοτηνής Μ.Γ.Σ. (Α' ΕΚΑΣΑΜΑΘ 1997-98, 2001-02), Δ.Α.Ν.Σ. Δωριεύς (Α' Τ.Ε. Δωδεκανήσου 2002-03), Εθνικός Γ.Σ.(Β' ΕΣΚΑ 1980-1985), Α.Σ. Κτησιφών Παιανίας (Β' ΕΣΚΑ 1990-94), Α.Π.Σ. Σπάρτακος Αγ. Θεοδώρων (Β' ΕΚΑΣΑΜΑΘ 1999-00). Σύλλογοι που εργάστηκα: Γ.Α.Σ. Κομοτηνή (Ακαδημίες), Α.Ε. Κομοτηνής Μ.Γ.Σ. (Α' Ανδρών-παιδικό-εφηβικό-Ακαδημίες), Δ.Α.Ν.Σ. Δωριεύς (Α' Ανδρών-παιδικό), Α.Σ. Κτησιφών Παιανίας (παιδικό-εφηβικό), Α.Π.Σ. Σπάρτακος Αγ. Θεοδώρων (Β' Ανδρών-παιδικό-Ακαδημίες), Άτλας Κομοτηνής B.C. (Ακαδημίες). Αξέχαστες στιγμές : Άνοδος στην Γ’ Εθνική με τον Α.Π.Σ. Πανθρακικός 1986-87, Άνοδος στην Β’ ΕΣΚΑ με τον Α.Σ. Κτησιφών Παιανίας 1991-92, Άνοδος στην Α’ ΕΚΑΣΑΜΑΘ με τον Α.Π.Σ. Σπάρτακος Αγ. Θεοδώρων 1999-00, Μέλος της μικτής ομάδας της ΕΚΑΣΑΜΑΘ 1987-88 και 1988-89, Πρωταθλητής στο πρωτάθλημα μπάσκετ Αεροπορίας με την 124 ΠΒΕ 1990, 10ος πιο εύστοχος στα τρίποντα στην Α2 Εθνική 1989-90 16/40 (40%), 13η θέση στο Παγκόσμιο Παλαίμαχων στην κατηγορία +40 το 2013, 2η θέση στο 1ο Πανελλήνιο τουρνουά Παλαίμαχων στην κατηγορία +40 2012. 695 επίσημα παιχνίδια, 294 νίκες- 391 ήττες ποσοστό 42,3% νίκες-56,2% ήττες. Την σεζόν 2023-24 προπονητής στο ανδρικό τμήμα του Άτλα Κομοτηνής B.C. και σε τμήμα γεννημένων 2010.

17 Δεκ 2011

Α' ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Για την 2η αγωνιστική του β' γύρου της Α' ανδρών ΕΚΑΣΑΜΑΘ, η ομάδα μας έχασε από τον Εθνικό Αλεξ/πολης με 70-71.

Ο αγώνας δικαιολόγησε απόλυτα τον τίτλο του ντέρμπι.

Στο 1ο δεκάλεπτο τα ηνία του παιχνιδιού πήρε ο Εθνικός με βραχεία κεφαλή.

Όμως στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα μας πέρασε μπροστά και έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 6-8 πόντων.

Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά υπέρ της ομάδας μας άγγιξε τους 15 πόντους με επιθετική πολυφωνία και ευστοχία από τα 6,75.

Τα πράγματα όμως άλλαξαν στο 4ο δεκάλεπτο, όπου με την άμυνα ζώνης του Εθνικού η ομάδα μας δεν έβρισκε δρόμο προς το καλάθι και με τα μακρινά σουτ να αστοχούν, ο Εθνικός έλεγξε τα ριμπάουντ και σε συνδυασμό με τον επιθετικό οίστρο του Τελούδη πλησίασε και 2 λεπτά πριν το τέλος πέρασε μπροστά.

Τα τελευταία 2 λεπτά ήταν γεμάτα με φάουλ, βολές και πολύ σασπένς.

2'' πριν το τέλος ο Διαμαντίδης έκανε την διείσδυση έβαλε το καλάθι και κέρδισε το φάουλ, χάνει τη βολή, όμως κερδίζει το ριμπάουντ και σπρώχνεται από αντίπαλο στην baseline μπροστά στον διαιτητή, ο οποίος έκρινε ότι δεν ήταν φάουλ και το παιχνίδι έληξε με πολλές έντονες διαμαρτυρίες από την ομάδα μας.

Το παιχνίδι ήταν μία μάχη περιφερειακών (ΑΕΚομοτηνής) εναντίον ψηλών (Εθνικός).

Η πιεστική άμυνα, το τρέξιμο και το περιφερειακό σουτ εναντίον του σετ παιχνιδιού ρακέτας.

Ξεχώρισαν οι Γκαράκης, Διαμαντίδης, Γεωργαντάς, Δρόσος, Μαραυγάκης από την ομάδα μας και οι Τελούδης, Δελχανίδης, Καραπαναγιώτης από τον Εθνικό.

Δικαιολογημένες, κατά τη γνώμη μου, οι έντονες διαμαρτυρίες από την ομάδα μας για την διαιτησία, η οποία δεν ήταν καλή γενικότερα, αλλά και ειδικότερα για την επίμαχη φάση.

thrakisport.gr
xanthibasket.blogspot.com
ethnikos-mgs.gr
paratiritis-news.gr
komotinipress.blogspot.com

ΦΙΛΙΚΑ ΑΚΑΔΗΜΙΩΝ ΑΕΚΟΜΟΤΗΝΗΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ

Σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο του 1ου Λυκείου Κομοτηνής (έδρα της ακαδημίας μας) παίξαμε φιλικούς αγώνες με αντίστοιχα τμήματα της ακαδημίας της Ολυμπιάδας Αλεξ/πολης.

Τα παιδιά έπαιξαν, διασκέδασαν και έδειξαν τις ικανότητές τους σε κλίμα υγιούς ανταγωνισμού.

Πέρα από την νίκη ή την ήττα, τα παιδιά προσπάθησαν και οι προπονητές έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα για τις αδυναμίες που πρέπει να δουλέψουν.